W ramach międzynarodowego projektu Erasmus Reverse the Map [Odwróć mapę], w polskiej wersji "Poszerz mapę", w naszym Liceum odbyły się interaktywne spotkania z uczniami na temat wielokulturowości, migracji i dialogu kultur. Na zaproszenie mgr Joanny Maliszewskiej i przy współpracy z dr Robertem Mieczkowskim, poprowadziła je orientalistka, dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim (Instytut Slawistki Polskiej Akademii Nauk). Pani Agnieszka, która jest także animatorką kultury i opowiadaczką z ramienia Stowarzyszenia "Grupa Studnia O.", przybliżyła naszym uczniom losy polskich emigrantów w różnych miejscach na świecie. Tych z XIX w. , którzy udali się do Imperium Osmańskiego (dzisiejszej Turcji), jak np. Adam Mickiewicz i Ludwika Śniadecka oraz tych z II wojny światowej, którzy wraz z 1000 polskich dzieci znaleźli się w Indiach u Dobrego Maharadży (Jama Saheba Digvijay Sinhji). Podczas zajęć wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniami: "Co to znaczy czuć się jak w domu?"; "Jak pielęgnować tradycje na obczyźnie?", "Co to jest tożsamość?", "Co to jest stereotyp?", "Co nas różni, a co nas łączy?" . Przy okazji zrobiliśmy ćwiczenia pod hasłem "Niech żyje różnorodność", bo to, co w nas wyjątkowe jest naszym bogactwem. Podążając za metodą Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, zapisując na kartkach dane swoich podopiecznych i zakopując je w butelkach w ziemi, także i my zapisaliśmy krótką informację o tym, kim jesteśmy i włożyliśmy je do wspólnej butelki, z zamiarem zakopania jej w ziemi w ogródku naszego liceum na kiedyś dla kogoś, kto w przyszłości ją wykopie.
Archiwum Aktualności
… aby myśleć o pamięci, powinno się najpierw zwrócić uwagę na to, co zostało zapomniane, gdyż to zapominanie jest regułą, a pamiętanie wyjątkiem…. ( Aleida Assmann)
Dzień Kultury Żydowskiej - piątek 23.02.2024 r.
Zapraszmy do udziału w Dniu Kultury Żydowskiej, który odbedzie w Naszym liceum w najbliższy piątek, 23.02.b.r. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program:
Zachęcamy do zobaczenia relacji z Dnia Kultury Żydowskiej w 2023 roku:
Dzień otwarty dla kandydatów - 10.04.2024 r. o godz. 16:00
Organizacja dnia otwartego
dla kandydatów i ich rodziców
środa 10 kwietnia 2024 r.
16:00 – 19:00 zwiedzanie szkoły przez kandydatów do XV LO oraz prezentacje przy stanowiskach informacyjnych dla kandydatów.
Oprowadzają i udzielają informacji uczniowie klas pierwszych i wstępnej.
- Stanowiska
- dla kandydatów do klasy humanistycznej 1A
- dla kandydatów do klasy matematyczno - biologicznej 1B
- dla kandydatów do classe littéraire 1L
- dla kandydatów do classe scientifique 1S
- dla kandydatów do klasy wstępnej 0 W, „zerówki”
- Rozmowy z nauczycielami w wybranych salach lekcyjnych
- Lekcje otwarte
- Spotkanie dyrekcji i nauczycieli z rodzicami kandydatów
od godz. 17:30 w auli szkolnej
Konkurs Public Speaking Contest
Przypominamy, że Public Speaking Contest w języku angielskim odbędzie się już 14 lutego. W tym roku szkolnym tematem 3-minutowej przemowy jest dowolna interpretacja słowa FUTURE. Konkurs odbędzie się w auli szkolnej. Prosimy o zgłaszanie chęci do wygłoszenia przemowy do swoich nauczycieli języka angielskiego do 11 lutego. Na odważnych członków naszej społeczności czekają atrakcyjne nagrody.
anglistki Żmichowskiej
Udział Niechóru Żmichowskiej w koncercie "Obudźmy nadzieję"
Zmiany w planie lekcji od 05 lutego 2024 roku
Zmiany w planie lekcji od 29.01.2024 r. - po korekcie
Z uwagi na kilka nieprawidłowości ponownie zamieszczamy nowy zaktualizowany plan lekcji.
plan nauczycieli od 29.01.2024 r.pdf
Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego objął patronatem naszą szkołę!
W ramach porozumienia uczniowie naszej Szkoły mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Romanistyki oraz Instytutu Anglistyki. Wykładowcy będą również przychodzili z prelekcjami do XV LO.
NieChór Żmichowskiej - podsumowanie roku
Rok 2023 nasz szkolny (bardzo jeszcze młodziutki) NieChór pod kierownictwem pani Agnieszki Piotrowskiej zakończył ogromnym sukcesem: 20 listopada wystąpiliśmy z Gabą Kulką i pięcioma profesjonalnymi chórami na deskach Teatru Dramatycznego w piosence finałowej koncertu Muzyka dla Gazy.
Rok 2024 zapowiada się równie emocjonująco, bo… znów zostaliśmy zaproszeni do udziału w koncercie charytatywnym i znów zaśpiewamy z Gabą Kulką! Tym razem już dwa utwory! 31 stycznia wieczorem. Trzymajcie kciuki! Oraz bądźcie czujni, bo… w styczniu planujemy nowy nabór
Muzyka dla Gazy
Dyplomy
Pogoria grudzień 2023- relacja
Wyjazd autokaru przed południem był zaplanowany. Czekaliśmy godzinę dłużej… Hartowanie się na zimnie było udane!
Le voyage a commencé. À 11:15 on allait avoir le départ on a attendu une heure car les conducteurs étaient en retard.
Droga autokarem nie dłużyła się wcale, Żmichowską z Zanem wspomnienia połączą na stałe. W Genui wsiedliśmy na statek w doborowym gronie, mogliśmy być pewni, że na rejsie nikt nie utonie.
Drugiego dnia szkolenia na platformę wejść mogliśmy I chwilę później w morze wypłynęliśmy.
On a appris tout sur les nœuds puis on pouvait grimper. Le paysage était très gracieux sur la plate-forme haute.
Po dwóch dniach na morzu spędzonych w Antibes zrzuciliśmy kotwicę, Bosman przewiózł nas na brzeg i mogliśmy poznać miasteczka nocne oblicze.
Pogoda, choć żeglarstwu nie służyła, bardzo nas przez ten tydzień zauroczyła. W Nicei mieliśmy dużo czasu na zwiedzanie, znalazła się też chwila na pamiątek kupowanie.
Ce semble bizarre, vendre des sapins à 18 degrés, les lumières de Noël sur les palmiers, les rues sont décorées, il y a du sable au lieu de la neige.
Monako było ostatnim naszym celem, drogich samochodów zobaczyliśmy tam wiele, potem do Genui musieliśmy się spieszyć. Nowe wspomnienia już zawsze będą nas cieszyć.
W czwartek pożegnał nas cudowny zachód słońca, takich chwil w przyszłości życzymy sobie bez końca.
C’était incroyable, notre excursion nous le toujours souviendrons.
Natalia Soból 3A
46
Wymiana z USA
Każdy dzień spędzony w Waszyngtonie był wypełniony atrakcjami - odwiedzaliśmy mnóstwo muzeów, które w tym mieście w większości są darmowe, oraz niezwykle ważne dla świata instytucje, takie jak Bank Światowy czy IMF, do których normalnie nie moglibyśmy wejść. Spotkaliśmy się z wieloma Polakami, pracującymi i mieszkającymi w Stanach, m. in. z pracownikami odwiedzanych instytucji i wieloletnim korespondentem TVN Marcinem Wroną. Odwiedziliśmy także poszczególne budynki Parlamentu Stanów Zjednoczonych, a części z nas udało się nawet zobaczyć obrady Senatu.
Dużo czasu spędziliśmy też w szkole, która funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ta, do której uczęszczamy na co dzień - pierwszą różnicą i dużym szokiem była dla nas obecność security takiego, jak na lotnisku, zaraz przy wejściu do szkoły. Przedmioty również nieco się różnią, matematyka rozdzielona jest na kilka przedmiotów (geometria, algebra), część z nas uczęszczała na zajęcia dyplomacji, podobne do naszego wosu. Lekcje trwają około 90 minut i po dwóch pierwszych uczniowie mają godzinną przerwę na lunch. To właśnie po lunchu wychodziliśmy zwiedzać Waszyngton.
Wycieczka do Nowego Jorku również nas nie zawiodła - wjazd na taras widokowy Rockefeller Centre, 9/11 Memorial, Statua Wolności, Times Square czy nawet obiad na chwilę przed wyjazdem zostaną w naszej pamięci do końca życia.
Mimo, że kilka razy się zgubiliśmy, wsiedliśmy w złe metro czy pominęliśmy część zaplanowanych aktywności, wyjazd naprawdę nam się podobał i jesteśmy wdzięczni Paniom Drobek i Janaszek za cały trud włożony w jego zorganizowanie.
Jeszcze raz, bardzo dziękujemy za stworzenie nam możliwości uczestnictwa w takim wydarzeniu
104
DZIEŃ WEWNĘTRZNY SEKRETARIATU
Informujemy, że 13 grudnia br. to dzień wewnętrzny sekretariatu. Oznacza to, że sekretariat w tym dniu nie obsługuje petentów.
Zmiany w planie lekcji dla klasy 2c od 04 XII
Projekt Żmichowska Śpiewa w raporcie o generatorach energii społecznej!
Projekt Żmichowska Śpiewa został uznany za generator energii społecznej i został opisany jako dobra praktyka w publikacji wydanej pod kierunkiem Profesora Jerzego Hausnera. Pani prof. Ewa Drobek zaprezentowała efekty pracy nad projektem podczas jednego z największych wydarzeń w Polsce - Open Eyes Economy Summit w Krakowie, w którym w tym roku, uczestniczyło 5 tyś uczniów, studentów, Profesorów, ludzi nauki, sztuki i kultury. Dziękujemy za to niezwykłe wyróżnienie!
11
Żmichowska Śpiewa nagrywa nową płytę
Twórcza praca w studiu nagrań trwałą cały niedzielny poranek. Efekty już niedługo usłyszycie podczas koncertu na który uczestnicy wraz z organizatorką zapraszają już 12 grudnia o godzinie 12 do szkolnej auli.
12
Obchody 11 listopada w XV LO
10 listopada w naszej szkole miały miejsce obchody Święta Niepodległości Polski. Zgodnie z wieloletnią tradycją przedstawiciele społeczności Żmichowiaków złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Wspólnie śpiewaliśmy też pieśni patriotyczne.
Można było oglądać wystawy okolicznościowe. Było odświętnie i uroczyście.
1
Wizyta amerykańskiego dyplomaty w XV LO
Przed wylotem na wymianę ze Stanami Zjednoczonymi młodzież biorąca udział w tej przygodzie miała szansę zaznajomić się z kulturą USA uczestnicząc w dwóch wydarzeniach zorganizowanych przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce. Szczególnie spotkanie z dyplomatą amerykańskim zaostrzyło nasz apetyt na wizytę w Waszyngtonie. Dziękujemy za podzielenie się z nami wieloma ciekawostkami związanymi z kulturą i historią Stanów.
INFORMACJA - PRACA PEDAGOGA SZKOLNEGO 8 I 24 LISTOPADA 2023 r.
Informujemy, że dnia 8 listopada 2023 r. (środa) nie będzie pedagoda szkolnego. Natomiast 24 listopada 2023 r. (piątek) pedagog szkolny będzie między 8:00-15:00.
Żmichowiacy na Powązkach XV Liceum Ogólnokształcące pamięta
Co roku z okazji Dnia Wszystkich Świętych wybrana klasa udaje się na Powązki, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach patronki - Narcyzy Żmichowskiej oraz założycielki szkoły - Teodory Męczkowskiej. Wycieczka na Powązki jest swoistą lekcją w terenie, w trakcie której uczniowie i uczennice zapoznają się z życiem i działalnością tych dwóch wybitnych kobiet. Przy okazji otrzymują też praktyczne wskazówki jak znajdować groby innych zasłużonych osób.
W 2022 roku w lekcji na Powązkach uczestniczyła obecna klasa IIC.
W tym roku zaś na Powązki wybrała się klasa IA.
,,W piękne poniedziałkowe popołudnie klasa 1A udała się na Cmentarz Powązkowski.
Zrobiliśmy porządki na grobie patronki szkoły, a Pani Profesor Ratuszyńska przybliżyła nam
postać tej niezwykłej kobiety. Złożyliśmy również kwiaty na grobie Teodory Męczkowskiej,
nauczycielki związanej z ruchem feministycznym, wizytatorki szkół żeńskich, nauczycielki w
Państwowej Szkole Licealnej im. N. Żmichowskiej. Następnie zaopatrzeni w mapę cmentarza szukaliśmy grobów S. Sempołowskiej, A. Piłsudskiej, H. Wiewiórskiej.’’
Zeszłoroczna wizyta na Powązkach klasy "C"
UWAGA !! Olimpiada Języka Francuskiego
Osoby, które dokonały zapisu informuję, że etap szkolny OJF odbędzie się we środę 08 listopada w auli szkolnej (parter). Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00, będzie trwać 180 minut, zakończy się o 13.00. Proszę stawić się w auli o godz. 9.30. Proszę o zabranie ze sobą legitymacji szkolnej oraz długopisu (a najlepiej dwóch i najlepiej z czarnym tuszem). Bonne chance à tous ! Justyna Piątek